Posted on

Rozpoczął się najtrudniejszy ze względów finansowych okres roku, a więc charakteryzujący się znacznymi spadkami temperatur oraz opadami śniegu i deszczu zima. Warunki takie powodują, że konieczne jest dodatkowe docieplenie wszystkich powierzchni użytkowych. Ci, którzy wykazali się obrotnością i sprytem już wcześniej zaopatrzyli się w wszechstronne instalacje grzewcze, inni natomiast przeszukują zapewne zasoby sieci Internet poszukując rozwiązań, które odpowiadałyby ich potrzebom.

Aby nieco ułatwić im zadanie, z pomocą krakowskiegi firmy EKO GALICJA wykonującej instalacje grzewcze, przygotowaliśmy poniższy artykuł, w którym przybliżymy zainteresowanym rodzaje spełniających te oczekiwania systemów.
Znajdującą najczęstsze zastosowanie i najbardzie jtradycyjną metodą ogrzewania pomieszczeń jest korzystanie z systemu grawitacyjnego. Metoda ta jest najtańsza, jako że nie powoduje konieczności zastosowania kosztownej energii elektrycznej – transfer ciepła jest możliwy dzięki zjawisku unoszenia się podgrzanej wody znajdującej się w systemie oraz opadania płynu schłodzonego do określonej temperatury. Instalacja grawitacyjna znajduje jednakże zastosowanie jedynie w małych obiektach mieszkalnych i biurowych, jako że w przypadku potrzeby jej rozbudowy konsekwencją czego będzie oddalanie się od kotła opalanego węglem lub drewnem całkowity koszt urządzeń wspomagających gwarantujących efektywną cyrkulację ciepłej i zimnej wody czynią tę metodę nieopłacalną.

Systemem alternatywnym dla takiego rozwiązania jest ogrzewanie pompowe. W prosty sposób wnioskować można z tej nazwy, system taki polega na montażu w systemie pompy c.o., która to dzięki dużej mocy wymusza szybszy obieg wody, co z kolei skutkuje efektywnym dogrzewaniem poszczególnych pomieszczeń. Podejmując decyzję o zastosowaniu takiego rozwiązania nie zapominajmy jednak, że poza kosztami opału występować będą również większe koszty na energię elektryczną, jako że pracująca przez większą część sezonu pompa w sposób zauważalny zwiększy pobór prądu.

W obiektach wielkopowierzchniowych najczęściej występującym jest z kolei ogrzewania rozdzielaczowego, gdzie kocioł połączony jest przy pomocy rur do urządzeń dozujących ciepło do określonych pionów i poziomów, którymi transportuje je do poszczególnych grzejników będących elementami krańcowymi takiej instalacji.

Teraz na popularności, przede wszystkim w obiektach mieszkalnych, zyskuje tak zwane ogrzewanie podłogowe. Mimo dużych nakładów pieniężnych niezbędnych do jego montażu, system ten gwarantuje użytkownikom nie tylko komfort ale i zwiększa estetykę pomieszczenia, z tego powodu że orurowanie nie jest prowadzone po ścianach, a pod panelami podłogowymi. Decydując się na system grzewczy mamy w czym wybierać, a wszystko zależy od metrażu posiadanego przez nas biura, domu lub mieszkania, jak też – środków jakimi dysponujemy i jakie pragniemy przeznaczyć na zamontowanie instalacji grzewczej.

Właściwym jest przed sprecyzowaniem zamówienia porozmawiać z przedstawicielami co najmniej kilku przedsiębiorstw proponujących tego typu systemy i pozyskać informacje na temat tego, który z nich najlepiej sprawdzi się w naszym budynku. Takie rozpoznanie da sposobność nam także w pełniejszym stopniu zaznajomić się z występującymi na rodzimym rynku cenami opisywanych produktów.