Dużo ostatnio mówi się o rozwiązaniach, które mają sprawić, że nasze życie będzie bardziej komfortowe, przyjemniejsze oraz w pełniejszym stopniu zautomatyzowane. Bez cienia wątpliwości powiedzieć można, że inteligentny dom jest szczytowym osiągnięciem architektów i projektantów odważnie patrzących w przyszłość, którzy to dzięki ścisłej współpracy z dostawcami najnowszych urządzeń oraz akcesoriów są w stanie sprawić, że nasze cztery ściany nie tylko staną się naszą twierdzą, ale także…zaczną w zauważalnym stopniu „myśleć” za nas i przejmą część naszych obowiązków.
Jak zdefiniować można inteligentny dom? Zdaniem specjalistów z firmy EKO OKNA największego polskiego producenta stolarki okienno – drzwiowej, określić tak możemy „infrastrukturę połączonych ze sobą urządzeń i przedmiotów codziennego użytku, które to działają w sposób całkowicie lub po części zautomatyzowany. Domownicy mogą, przy wykorzystaniu komputera stacjonarnego, laptopa lub też posiadanych urządzeń mobilnych, kontrolować takie elementy domu jak choćby poziom i natężenie oświetlenia, stopień zasłonięcia okien, temperaturę panującą w poszczególnych pomieszczeniach, czy też moment, w którym włączone albo wyłączone zostaną poszczególne sprzęty wchodzące w skład domowego centrum rozrywki”.
Aby możliwe było osiągnięcie tak wysokiego poziomu automatyzacji, budynek mieszkalny wyposażyć należy w dodatkowe akcesoria, takie jak na przykład inteligentne gniazdka posiadające połączenie z Internetem i umożliwiające odcinanie zasilania do podłączonych do nich urządzeń, elementy oświetlenia z wbudowanym modułem zezwalającym na kontrolę zdalną, termostat, z którego panelu kontrolnego korzystać możemy z telefonu lub tableta, czy w końcu systemy alarmowe, które w przypadku włamania albo wystąpienia innej sytuacji potencjalnie niebezpiecznej momentalnie powiadomią o tym fakcie domowników, jak również wyślą informację do odpowiednich organów czy też do firmy zewnętrznej odpowiedzialnej za ochronę posiadłości.
Inteligentny dom to nie tylko komfort i możliwość pełnej personalizacji znacznej większości zaimplementowanych w jego ramach urządzeń. To także zauważalne oszczędności, szczególnie na energii elektrycznej, bowiem możemy samodzielnie przejąć kontrolę nad jej zużyciem. Odpowiedzialny właściciel domu zadba, aby po określonej godzinie nigdzie nie paliły się niepotrzebnie światła, wszystkie komputery, sprzęt audio i im podobne urządzenia zostały wyłączone, a termostat nie dogrzewał w dalszym ciągu pomieszczeń, a jedynie utrzymywał określoną temperaturę. Pomimo, że początkowa inwestycja w infrastrukturę domu inteligentnego wydawać się może dość spora, to zapewnić możemy, że dość szybko zacznie się ona zwracać, a my z radością obserwować będziemy jak rachunki ulegają znacznemu ograniczeniu dzięki odpowiedniemu zarządzaniu dostępnymi w ramach własnych czterech ścian zasobami. Wystarczy dostęp do Internetu oraz urządzenie nowej generacji stanowiące swoiste centrum dowodzenia, aby wszystkie niemalże systemy naszego domu mieć pod pełną kontrolą, niezależnie od tego gdzie się znajdujemy.